Pinot Grigio
Виното е добиено 100% од сортата Pinot Grigio, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со карактеристична сламесто бледа боја со зеленикави нијанси. Ова свежо, суво вино изобилува со привлечна овошна арома, која потсетува на пасирано бело овошје, пред сé круша и банана надополнета со цитрусни поттонови. Вкусот е полн, сортен, со карактеристична свежина, минерални ноти и пријатен, долг и хармоничен послевкус. Препорачуваме ова вино да се конзумира разладено на 7-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, тестенини со бел сос и пилешко. Алкохол: 14.5% Vol.

Винарија

Камник

Комбинација со храна: предјадење од лосос, свежа морска риба, тестенини со бел сос и пилешко
Вид на вино: Свежо, суво вино
Температура: 7-10°C
Сорта на грозје: 100% Pinot Grigio
Боја: сламесто бледа боја со зеленикави нијанси
Alcohol Vol: 14 %
Винарија: Камник

Вкусете ја мијачката традиционална кујна